ČO BY STE MALI VEDIEŤ – článok určený pre odbornú verejnosť

Na Slovensku bol povolený predaj FabiFlu®, produkt spoločnosti Glenmark na liečbu COVID-19.

V decembri 2020 vydalo Ministerstvo zdravotníctva SR povolenie na terapeutické použitie a dovoz neregistrovaného lieku FabiFlu®, s platnosťou 6 mesiacov.

FabiFlu® je perorálny antivírusový liek vyvinutý v Glenmarku vo vlastnom R&D centre a je schválený na liečbu miernych až stredne ťažkých príznakov COVID-19. Potlačuje RNA, závislý enzým nazývaný RNA polymeráza (ktorý pomáha SARS-CoV-2 replikovať sa) a znižuje vírusovú záťaž v tele. V klinických štúdiách, medzi 90 pacientami s miernymi a 60 pacientami so stredne ťažkými príznakmi ochorenia COVID-19 po celej Indii, preukázal liek viac ako 80% účinnosť pri liečbe COVID-19.

V súlade s ďalšími povinnými postupmi, náš slovenský tím dúfa, že dodá slovenským pacientom 11 000 kusov jednotiek v nasledujúcich šiestich mesiacoch. Je to vynikajúci vývoj pre spoločnosť Glenmark, ako aj pre tých, ktorí bojujú s COVID-19.

*Aktualizácia: Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo dňa 2.3.2021 nové povolenie na terapeutické použitie a dovoz 50 000 kusov jednotiek neregistrovaného lieku FabiFlu®.

PREČÍTAJTE SI ŠTÚDIU

Nasledujúce informácie sú určené len pre odbornú verejnosť v zdravotníctve! V prípade, že ich bude čítať laik, nesprávne porozumenie nasledujúcich textov môže vážne poškodiť jeho zdravie. Ste osobou, ktorá je osobou oprávnenou predpisovať lieky alebo osobou oprávnenou vydávať lieky podľa § 8 ods. 5 písm. b) zákona č. 147/2001 Z. z. o reklame, v znení neskorších predpisov?